Hasiči ze Záboří bodují v soutěžích i aktivitách

ZÁBOŘÍ – Hasičský sbor v Záboří funguje už od roku 1891. Dnes má 64 členů, takže zhruba polovinu obyvatel. V Záboří totiž žije 140 lidí. A dobrovolní hasiči se starají nejen o bezpečí vesnice, ale vytvářejí i bohatý program pro děti a lákají turisty. Třeba hasičským minimuzeem, které sami vybudovali.

hasici2013

Velké zásahy se dobrovolným hasičům ze Záboří vyhýbají. Jsou na ně ale připraveni. To si sbor vyzkoušel před deseti lety. „Tehdy tu jednu stodolu zasáhl blesk. Záborský potok se rozlil deštěm, což nám pomohlo, brali jsme vodu z něj. Bylo to dost velký požár. Nakonec nám přijeli na pomoc profesionální hasiči a zvládli jsme ho,“ vzpomíná starosta sboru dobrovolných hasičů Záboří Josef Kovářík.

Plné ruce práce měli dobrovolní hasiči při povodních. „V roce 2002 jsme lokalizovali okolí Protivína a Záboří. Letos při povodních bylo u nás paradoxně o 15 centimetrů víc vody, než tehdy. Velká voda zasáhla i naše hasičské minimuzeum, kde bylo skoro deset centimetrů vody. Teď je pro veřejnost uzavřené. Vysoušíme místnosti a v zimě přijde na řadu rekonstrukce. Musíme tu vybílit, položit novou dlažbu a podobně,“ uvažuje starosta hasičů.

Právě hasičské muzeum v Záboří vyrostlo z iniciativy dobrovolných hasičů v roce 2008. Obecní objekt dřívě sloužil jako pastouška. Jednoduchý domek, ve kterém zůstával člověk, který neměl kde bydlet. Ten se musel starat o obecní věci.

Postupem času se do domku nastěhoval místní občanský výbor, knihovna, později sloužil jako sklad. „Ten se přestěhoval do nové hasičské zbrojnice a my si tam udělali hasičskou klubovnu pro naší mládež. V roce 1996 jsme založili družstvo mladých hasičů a tam bylo místo našich schůzek. Jenže děti dorostly, soutěží už v kategoriích mužů a mě, protože můj táta byl starosta hasičů, a máme doma spoustu věcí, napadlo udělat v tomto objektu minimuzeum,“ vzpomíná Josef Kovářík.

Dnes jsou v minimuzeu k vidění opravdu zajímavé exponáty. Nejlepší nápady prý vznikají u piva. A tak se u něj scházejí i hasiči.

Hasiči jsou skvělá parta

Klubovna hasičů funguje, vždycky se tam sejdeme a něco vymyslíme. Vychovali jsme mládež, kterým je dneska kolem 25 let. Ta se zapojila a dělají různé věci s dětmi. Pokračují v hasičské činnosti, stejně jako v různých akcích pro děti. Loni vzniklo znovu družstvo mladých hasičů. Velitelem je Ondřej Soukup, kterého jsem vychovával já v roce 1996. O budoucnost záborských hasičů strach nemám,“ usmívá se starosta hasičů.

Body sbírá sbor ze Záboří i na hasičských soutěžích, kde se umísťuje na předních místech. Loni vyhrál pohárovou soutěž okresu Písek, muži i ženy. „Letos se nám to tolik nevedlo, ale vítězství zůstalo v našem hasičském okrsku, protože vyhrála sousední Krč,“ říká Kovářík.

Záboří má družstvo žen i mužů. Šikovná jsou obě, ale děvčata si podle starosty nechají víc poradit, chlapi si jdou spíše za svým. Od roku 2003 pořádají hasiči noční soutěž v Záboří. Letošní ročník chystají na sobotu 14. září od 18 hodin. Pro soutěžící jsou zajištěné zajímavé ceny, občerstvení a v průběhu a hlavně po skončení soutěže bude vyhrávat oblíbený DJ VeNcA X.

Zdá se, že hasiči v Záboří si prostě plní všechny sny a přání. Starosta jich ale ještě několik má. „Budujeme hasičskou vyhlídku na vrchu Záboří. Můj sen je postavit tam i malou rozhlednu. Co se hasičů týče, jsem spokojený. Jen bych chtěl, aby holky a kluci, kteří jsou dnes u hasičů, zůstali ve vesnici. Aby tu měli dobré podmínky pro život a založili rodiny. A hasiči tak mohli fungovat v nových generacích další desetiletí a staletí,“ přeje si Josef Kovářík.

Autor: Monika Filipová
zdroj: http://pisek.5plus2.cz/33024/hasici-ze-zabori-boduji-v-soutezich-i-aktivitach